ketçi

KAYIP
REÇETE

Geleneksel
Türk Dondurmasıdemo
demo

KAYIP REÇETE

Geleneksel Türk Dondurması

Ürünlerimizin reçetesini oluşturmak aslında hiç zor olmadı. Örneğin ürün içeriklerini seçerken hiç zorlanmadık. İzlenecek yol çok netti. Dondurmalarımızı, tatlılarımız veya süt ürünlerimizi hazırlarken reçetelerimizi geleneksel kadim bilgilere dayandırdık. Bunu yaparken geçmişin tatlarıyla uyum içinde olacak en nadide ve özel malzemeleri reçetelerimize eklemeyi de unutmadık.

Örneğin; geleneksel Maraş dondurmasının tek bir çeşidi vardır. Bu seçkin lezzetin hangi tatlarla uyum içinde olacağını araştırmaya başladık. Geçmişte pek çok kere geleneksel Türk dondurması çikolatalı olarak üretilmeye çalışıldı. Ancak bu dondurmalarda çikolatanın aroması çok baskın geliyor, sütün lezzetini örtüyordu. Biz de bu nedenle bütün kakao cinsleri içinde en prestijlisi olan Criollo cinsi organik ham kakao kullanarak bir dondurma reçetesi oluşturduk. Bu kakao sadece son tüketicilerin evlerinde az kullanılan lüks bir üründü. Bu nedenle üretim için bize gereken miktarları tedarik etmek kolay olmadı. Bu nadide kakaoyu sadece kendi kullanımımız için Peru’dan ithal ettik. Aynı kakao gibi fıstığımızı Gaziantep bölgesinin en iyi %1 kalitesi olan boz firik fıstıktan seçtik. Bunu yaparken de en tecrübeli fıstık eksperlerinin yardımına başvurduk.

Geleneksel lezzetleri seçkin tatlarla uyumlu şekilde birleştirmeyi başarmıştık. Ancak rafine şekersiz beslenmenin sağlıklı yaşam için önemi anlaşıldıkça rafine şekere sağlıklı ve lezzetli bir alternatif bulmamız gerektiğini anladık. Araştırmalarımız sonucu hurma suyunun glisemik indeksinin rafine şekere göre çok daha düşük olduğunu gördük. Biraz zaman alsa da pek çok denemenin sonucunda rafine şekeri hurma suyuyla ikame etmeyi başardık. Çok yakında ülkemizin kıymetli değerleri olan yöresel meyve çeşitlerimizi de geleneksel Türk dondurmasıyla buluşturmayı başaracağız.

Murat Ulusoy /Kurucu
demo
demo